چگونه نام برند خود را انتخاب کنیم ؟

0
94
چگونه نام برند خود را انتخاب کنیم ؟

چگونه نام برند خود را انتخاب کنیم ؟

چگونه نام برند خود را انتخاب کنیم ؟

اپل، اوبر، استارباکس و دیزنی. همه آنها برند های تجاری نمادینی هستند ، اما  آیا بنیانگذاران آنها  افراد نابغه ای بودند که به ایده انتخاب این اسامی رسیدند ؟ یا فرآیندی برای انتخاب برند های به یاد ماندنی و جذاب وجود دارد که با گذر زمان  همچنان جذاب بنظر بیایند ؟

برای گرتا ون ریل و دیگر کارآفرینان موفق، انتخاب یک برند تجاری ارتباطی با شانس نداشت ، بلکه  با یک فرآیند همراه بود. پس از راه‌اندازی چهار برند چند میلیون دلاری تجارت الکترونیک، گرتا روشی گام به گام و در عین حال سریع برای انتخاب نام تجاری مناسب برای استارت‌ آپ شما ایجاد کرده است .

چقدر سریع؟

20 دقیقه یا کمتر امتحان کنید.

روش گرتا برای انتخاب نام برند

گرتا در طول سال‌ها برندهای زیادی را تشکیل داد و هزاران کارآفرین مشتاق را راهنمایی کرد که چگونه ایده‌های محصول عالی را پیدا کنند، در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گیرند، پیام‌هایشان را به اشتراک بگذارند و مشتریان دائم ایجاد کنند.

اما با کمال تعجب، یکی از بزرگترین مشکلی که بسیاری از این کارآفرینان نو پا با آن مواجه می گردند انتخاب نام برند است .

او می‌گوید: «آنها موفقیت برندهایی مانند اوبر، گوگل و اپل را می‌بینند و معتقدند که نام خلاقانه به موفقیت بزرگی منجر می‌شود ،این یک اشتباه بزرگ است. حقیقت این است که نام تنها بخشی از یک تجارت عالی است. اما با بزرگترین بخش فاصله دارد. در واقع، بسیاری از نام‌های تجاری نمادین تنها پس از تجربه یک محصول یا خدمات باورنکردنی به یاد ماندنی شدند»

به عبارت دیگر، در شروع استارت آپ خود ترجیحا از یک اسم معمولی استفاده کنید چرا که این محصول عالی شماست که برند شما را می سازد .

ناگفته نماند که بسیاری از برندها ابتدا نام برند معمولی را انتخاب کردند و کم کم دیده شدند. برای مثال، نام اول گوگل BackRub، پپسی Brad’s Drink و اینستاگرام Burbn بود.

توصیه گرتا به بنیانگذاران این است که از ابتدا به دنبال یک نام برند کامل نباشند، بلکه به دنبال یک نام برند”به اندازه کافی خوب” باشند.

بدیهی است که فقط اولین کلمه تصادفی را که به ذهنتان خطور کرد انتخاب نکنید. اما همچنین به یاد داشته باشید که  چرا در وهله اول دلیل وارد این تجارت شده اید . احتمالاً این نبوده که تمام روز را صرف رویاپردازی یک نام عالی کنید . »

درادامه ، گرتا یک فرآیند ساده را  تشریح می کند که می توانید از آن استفاده کنید . اما تاکید می کنم برای شروع به یک نام عالی نیازی نیست ، همیشه می توانید بعداً آن را تغییر دهید.

مشخصه های یک نام برند

یک نام برند باید 
 • به راحتی در یاد بماند
 • متمایز باشد
 • موجب برانگیختن علاقه گردد
 • معنا دار باشد
 • شکل پذیر باشد
یک نام برند نباید 
 • بیش از حد تحت اللفظی باشد
 • شما را محدود کند
 • سرعت کارها را کم کند

هیچ قانون سخت و سریعی برای اینکه یک نام تجاری می تواند یا نمی تواند باشد وجود ندارد.

به عنوان مثال، برخی از برندها مانند آدیداس فقط نام مستعار بنیانگذار را با سه حرف تصادفی ترکیب کردند تا یک نام تجاری به یاد ماندنی ایجاد کنند. در حالی که سایرین، مانند زیراکس، از کوتاه شده کلمه “xerography” می آید، نام فنی فرآیند کپی خشک است ، که در دستگاه های فتوکپی استفاده می کنند.

اما گرتا دستورالعمل‌های اساسی را برای این که یک نام تجاری بزرگ باید انجام دهد و چه کاری نباید انجام دهد، ایجاد کرده است .

یک نام برند بزرگ باید

یک نام برند بزرگ باید

1- به خاطر سپردن آن آسان باشد

آیا تا به حال به پادکست مورد علاقه خود گوش داده اید ، تبلیغ یک محصول جالب را شنیده اید و به دلیل اینکه URL ذکر شده میزبان را به خاطر نمی آورید نتوانسته اید آن را بخرید؟ حالا در نظر داشته باشید  که این فقط یک URL بود ، اما اگر این مورد برای نام یک برند پیش بیاید یک فاجعه است .

یک نامی که بخاطر سپردن آن سخت باشد صدمات  بسیار بیشتری وارد می کند. دسترسی افراد به وب سایت شما و تبدیل شدن آن ها به مشتریها شما  بسیار سخت تر می شود. بنابراین، به جای انتخاب یک نام تجاری که الهام گرفته شده از  مثلا نام  خیابانی که در آن بزرگ شده اید باشد ، چیزی را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر بسپارید.

نام‌های ساده و جذاب مانند Apple، Uber و Target بی‌نهایت بهتر از The Antidisestablishmentarianism Co. یا Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis Cure هستند.

(البته این اسم برند ها واقعی هستند).

2- منحصر بفرد باشید

فکر می کنید چند  پیتزا فروشی در دنیا وجود دارد؟ احتمالا هزاران.

از سوی دیگر، تنها یک دومینو وجود دارد. نام‌های تجاری عمومی می‌توانند برای مشاغل محلی موثر باشد ، اما تبدیل شدن آنها به برندهای جهانی دشوار است.

3- نام برند موجب کنجکاوی گردد

یک نام خوب باید مردم را در مورد اینکه برند چیست علاقه مند کند.

نام برند موجب کنجکاوی گردد

به عنوان مثال، وقتی متوجه شدید که Purple یک شرکت تشک است، احتمالاً می خواهید بدانید که چرا آنها این نام را دارند. این نام شما را جذب می کند تا در مورد داستان برند بیشتر بدانید. و این ویژگی بسیاری از برندهای بزرگ است.

به عنوان مثال، نامی که گرتا برای خط چای خود انتخاب کرد، Skinny-Me-Tea، شما را به سمت خود می کشاند. ممکن است فکر کنید، “چگونه من را لاغر می کند؟” “آیا واقعا کار می کند؟” “چه چیزی داخل این هست؟”

این همان وسوسه ای است که می‌خواهید نام برندتان در افراد ایجاد کند .

4- معنا دار باشد 

وقتی نامی را برای برند خود انتخاب می کنید، باید به کاری که کسب و کار اصلی شما انجام می دهد مربوط باشد.

شما می خواهید نام تجاری را انتخاب کنید که به نوعی به تجارت اصلی شما مربوط باشد. لازم نیست مستقیم و کلمه به کلمه مطابقت داشته باشد، مانند بطری های آب برای فروش. شما می توانید خلاق باشید.

به عنوان مثال، نایک نام خود را برای ارتباط با الهه یونانی پیروزی انتخاب کرد. اما باید حداقل به نحوی به کاری که برند شما در نهایت انجام خواهد داد مربوط باشد. در غیر این صورت خطر سردرگمی مردم و از دست دادن مشتریان را به دنبال دارد.

5- شکل پذیر باشید

شما همیشه باید یک نام برند را انتخاب کنید که بتواند در طول زمان با نیازهای کسب و کار شما سازگار شود. آخرین چیزی که می خواهید این است که یک نام تجاری را انتخاب کنید که شما را برای همیشه محدود کند .

اگر در حال راه اندازی یک شرکت مکمل کتو هستید، ممکن است نخواهید آن را KetoProtein بنامید. اگر روند کتو از بین برود، این نام فضای زیادی برای تغییر و رشد به شما نمی دهد. اما چیزی انعطاف پذیرتر مانند FatForFuel می تواند برای تغییر سلیقه در بازار تغییر کند. می توانید پیشوند “___For” یا پسوند “fuel” را به عنوان هسته نام تجاری خود نگه دارید .

یک نام برند بزرگ نباید

یک نام برند بزرگ نباید

1- بیش از حد تحت اللفظی باشد

برند «Planter’s Peanuts» فقط نمی خواهد خود را The Peanut Snack Company بنامد . آنقدر تحت اللفظی است که مشتریان هرگز آن را به خاطر نمی آورند. و حتی اگر این کار را انجام دهند، به احتمال زیاد آن را با برند  «جو اشموی» اشتباه می گیرند  .

2- شما را محدود کند

از نام هایی که شما را در یک جا ، دسته یا نوع محصول خاص قرار می دهند اجتناب کنید  . برای شرکتی به نام Moving Supplies Co. بسیار سخت خواهد بود که مستقیما  به سمت ارائه خدمات حمل و نقل حرکت کند .

3- سرعت کارها را کم کند

انتخاب نام تجاری چالش برانگیز است.

می تواند  برای هفته ها  فکر شما را مشغول کند و وقت شما را تلف کند  و در حالی که هرگز نمی خواهید مجبور به تغییر آن شوید، اشتباهات را می توان اصلاح کرد. اگر دامنه ی عالی ای پیدا کردید که می خواهید مالک آن شوید ولی تا یک سال دیگر منقضی نمی شود، وقت خود را هدر ندهید و به سراغ نام دیگری بروید .

با در نظر گرفتن این فاکتورها، در اینجا انواع مختلفی از نام های تجاری وجود دارد که می توانید برای استارتاپ خود انتخاب کنید. همه اینها می توانند کارساز باشند.

برندینگ در گوگل

گوگل یک برند معتبر و بزرگ جهانی است. بگونه ای که از گوگل در ماشین های بدون سرنشین و درمان بیماری های مختلف از آن استفاده میشود. همانطور که میداندید که شامل طراحی لوگو و طراحی و  موضوع حوزه ای که شرکت فعالیت دارد و تبلیغات و خدمات به مشتریان …

برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید .

4 نوع نام برندی که می توان انتخاب کرد

 

در اینجا به بررسی این چهار نوع نام تجاری و اینکه چه کسی باید از آنها برای تجارت خود استفاده کند، آورده شده است.

نام برند عمومی

به برندهایی مانند Hotels.com یا Cars.com فکر کنید. این نام‌های عمومی هستند.

استفاده نام هایی از این دست به دلایل زیادی ممکن است سخت باشد. بزرگترین آن این است که دامنه‌های عمومی مانند robot.com قیمت‌های درخواستی بالایی دارند، بیش از هفت رقم.

اما  این دسته از نام ها تقریباً هرگز معیارهای فوق را برای آنچه که یک نام تجاری خوب باید انجام دهد را برآورده نمی کند.

به عنوان مثال، “Smartphone” ممکن است یک نام عمومی ثابت برای محصول تلفن شما باشد. اما این علاقه را تحریک نمی کند. خیلی تحت اللفظی است و شما را کاملاً در یک دسته قرار می دهد.

نام برند توصیفی

این جایی است که نام تلاش می‌کند تا آنچه را که برند/محصولات می‌توانند برای کاربران نهایی انجام دهند، توصیف کند. به عنوان مثال، گرتا نام چای SkinnyMe را برای خط چای های کاهش وزن/سم زدایی خود انتخاب کرد. این نام وعده اصلی محصول را دقیقاً در نام به شما می گوید. شما می دانید که فقط با خواندن نام چه چیزی به دست می آورید و این قدرتمند است.

نام های دیگری که در دسته بندی توصیفی قرار می گیرند عبارتند از Burger King، Pizza Hut، Internet Explorer، Gmail و غیره. هر یک از این نام‌ها اشاره یا توصیف می‌کنند که کسب‌وکار زیربنایی چه می‌کند. این می تواند یک دسته بندی عالی برای کسب و کار شما ایجاد کند.

نام برند پیشنهادی/همکار

اینجاست که برند دقیقاً به شما نمی‌گوید که شرکت چه می‌کند، بلکه از طریق کلماتی که تصاویر و احساسات قوی را منتقل می‌کند، به شما اشاره می‌کند.

به عنوان مثال، Greyhound را در نظر بگیرید. این کسب‌وکار سگ‌های تازی نمی‌فروشد، اما به شما کمک می‌کنند تا  سفر های تجاری خود را در اسرع وقت و سریع انجام دهید  . بنابراین، به یک معنا، آنها سرعت و کیفیت سگ را با برند مسافرتی خود مرتبط می‌کنند.

یکی از مزایای بزرگ این نوع نام گذاری این است که تنها محدودیت شما خلاقیت شماست. بنابراین می‌تواند برای هر مؤسسی که می‌خواهد نامی متمایز، ریشه در تاریخ یا بازی سرگرم‌کننده با کلمات داشته باشد، عالی باشد.

نام برند ساخته شده، تصادفی یا انتزاعی

این دسته از نام های تجاری است که به بیشترین خلاقیت نیاز دارد و ممکن است مدتی طول بکشد. اما بسیاری از نمادین ترین برندهای زمان ما از کلمات به ظاهر ساختگی ناشی می شوند.

دلیل اینکه این نام‌ها همیشه کار نمی‌کنند این است که در ابتدا چیزی برای اتصال افراد به آن وجود ندارد. اگر یک محصول کاملاً جدید را در یک دسته بندی کاملاً جدید راه اندازی می کنید، باید در استفاده از این نوع نام محتاط باشید.

جمع بندی

حالا که دسته‌بندی‌های مختلف نام‌های تجاری را می‌شناسید و می‌دانید چه چیزی یک نام تجاری را عالی می‌کند ، فرصت را از دست ندهید و همین الان شروع کنید .

برای شروع، کافی است

 • 15 کلمه ای که وقتی به کسب و کار خود فکر می کنید به ذهنتان خطور می کند یادداشت کنید .
 •  به دنبال مترادف آن کلمات بگردید. برای یافتن کلماتی که منحصر به فرد، کمیاب، غیرعادی هستند و شاید فکرش را نمی کردید، عمیق بگردید.
 • لیست خود را به 3-5 نام محدود کنید. بهترین های خود را انتخاب کنید تا ببینید در دسترس هستند یا خیر.
 • هنگامی که 3-5 بهترین خود را انتخاب کردید، آن نام ها را جستجو کنید تا متوجه شوید که آیا برای راه اندازی نام تجاری خود آماده هستید یا خیر. متأسفانه، ممکن است اولین انتخاب شما انتخاب شود.

 

برای مشاوره برندیگ و استفاده از خدمات بانک برند با ما در تماس باشید.

برندینگ در گوگل

 

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید