6 مورد از بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی در سال 2019

0
604
اهمیت بازاریابی اینترنتی-بانک برند
اهمیت بازاریابی اینترنتی-بانک برند

امروزه دیگر بازاریابی سنتی جای خود را به روش‌های نوین تر بازاریابی یعنی بازاریابی اینترنتی داده‌ است. بازاریابی اینترنتی در یک کلام یعنی پیدا کردن مشتری برای کسب و کار خود از طریق اینترنت. این نوع بازاریابی هم سریع است و هم با مخاطبان بیشتری سروکار دارید و وقت و انرژی کمتری هم از شما می‌گیرد. در حالی که نتایج خارق ‌العاده‌ای دارد. پس اگر شما یک بوتیک لباس ‌فروشی دارید یا محصولات آرایشی و بهداشتی، ابزار‌آلات الکترونیکی و یا هر نوع محصول یا خدمتی که نیاز به جذب مشتری و خریدار دارد را ارائه می ‌دهید، بهتر است که بیشتر با شیوه‌ های بازاریابی اینترنتی آشنا بشوید و از این طریق کسب و کار خود را رونق بدهید. برای این کار اصلی ‌ترین راهی که وجود دارد این است که شما یک وب‌ سایت راه‌اندازی کنید و همۀ اطلاعاتتان را در آنجا بارگذاری کنید.

چرا بازاریابی اینترنتی مهم است

بازاریابی اینترنتی امکان یک ارتباط آسان و سریع با تعداد زیادی از مشتریان را به شما می ‌دهد. امروزه دیگر اکثریت مردم در همۀ کشورهای جهان به وسیلۀ لوازم الکترونیکی از کامپیوتر و لپ‌ تاپ گرفته تا گوشی‌های موبایلی که در دست هر کسی است، به اینترنت دسترسی دارند و زمان زیادی را در وب ‌سایت‌ها و به خصوص شبکه‌ های اجتماعی صرف می‌کنند. هر نوع اطلاعاتی که می‌خواهند را با یک کلیک به‌ دست می‌آورند و حتّی در مورد محصولاتی که می‌ خواهند بخرند از طریق اینترنت تحقیق می‌کنند و گاهی آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری می‌کنند. این شیوۀ زندگیِ آنلاین همین‌ طور رو به گسترش است و شما برای اینکه از عرصۀ رقابت اینترنتی عقب نمانید باید مرتب خودتان را بروز کنید و انواع جدیدتر را بشناسید. هر چه ‌قدر بیشتر در مورد روش ‌های جدید بازاریابی اطلاعات کسب کنید به نفع ‌تان است. شما در یک ماراتنِ نفس‌ گیر برای بالا بُردن رتبۀ سایتتان و از آن مهمتر دیده‌ شدن و فروش رفتن محصولاتتان قرار دارید و باید تازه ‌ترین راه‌ها را در پیش بگیرید. این نشان می‌دهد که تخصص داشتن در بازاریابی اینترنتی تا چه حد برای کسب و کار شما مهم است و توجه نکردن به آن باعث می‌شود که شما هر چقدر هم که محصول با کیفیتی داشته‌ باشید دیده نشوید و مورد اعتنا قرار نگیرید. حتما این مثال که عقل مردم به چشمشان است را شنیده‌اید. باید بگوییم این روزها عقل مردم در گرو تبلیغات سمعی و بصری و در واقع مولتی مدیایی است که از طریق اینترنت به آنها داده‌ می‌شود. شما هم باید به شکل حساب شده و آگاهانه وارد این عرصه شوید و خودتان را بالا بکشید. پس این گوی و این میدان.

 مزایای بازاریابی اینترنتی:

  • وابسته نبودن معرفی و فروش محصولات و خدمات به زمان و مکان
  • عدم محدودیت در انتقال اطلاعات
  • هزینه بسیار مناسب نسبت به سابر روش های بازاریابی
  • توانایی بررسی رفتار کاربران هنگام ورود به سایت و بررسی علایق و نیازهای آنها
  • ذخیره کردن اطلاعات مشتریان بالقوه و حفظ ارتباط با آنها

 

6 مورد از بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی در سال 2019

روشهای بازاریابی اینترنتی بسیار زیاد است و هر روز هم روش‌های جدیدی به وجود می ‌آید که اهمیت بیشتری پیدا می ‌کنند و روش‌های قدیمی‌ تر را در جایگاه پایین‌ تری از مهم بودن قرار می‌دهند. در مجموع هر چه که به جلو می ‌رویم به دلیل امکاناتی که در اینترنت برای دسترسی ساده به محتواهای دیداری و شنیداری ایجاد شده است و کم شدن حوصلۀ مخاطبان برای خواندن یک متن، این نوع روش‌ها کارآمدتر می‌شود. ولی با این حال روش‌های متن‌ محور همچنان طرفداران زیادی دارد و نمی‌توان به راحتی از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. یک بازاریاب اینترنتی حرفه‌ای همۀ انواع بازاریابی را در نظر می‌گیرد و با توجه به نوع محصولی که ارائه می‌دهد و هوشمندی نسبت به مخاطبانش روش بازاریابی مناسب را پیدا می‌کند. همچنین دیگر این روزها استفاده از یک یا دو روش جواب نمی ‌دهد. بلکه هر بازاریاب بهتر است از انواع روش‌های به درد بخور استفاده کند و از هر طرف مخاطبان را به طرف خود بکشاند و آن‌ها را تبدیل به مشتری کند. این روزها شناخت روان‌ شناسانۀ مخاطبان و تحلیل نیازمندی‌ های آن‌ها و شخصی‌ سازی تبلیغات برای افرادی که احتمال می ‌رود جزو مشتری‌های آینده باشند خیلی اهمیت پیدا کرده است. هر چقدر که بازاریاب اطلاعات و آگاهی‌اش را نسبت به مردم و به خصوص جمعیت هدفش بیشتر کند به گونه‌ای هدفمند تر و با صرف زمان و انرژی کمتر اما مفیدتر به نتیجۀ مطلوبش می ‌رسد.

 

1- بازاریابی از طریق موتورهای جستجوگر ( Search Engine Marketing )

این نوع بازاریابی که همچنان اثرگذار است به دو نوع رایگان و پولی انجام می‌شود. در نوع رایگان شما با بهینه‌سازی سایت خود و با مطابقت دادن شرایط آن با اصول سئو می‌توانید آن را همیشه در رنک‌های بالای گوگل قرار بدهید. تکنیک‌های سئو روز به روز تغییر می‌کند و شما باید با این تکنیک‌ها آشنا بشوید و مدام خود را بروز کنید. بسیاری از تکنیک‌هایی که قبلا در ابتدای لیست گوگل قرار داشتند امروزه رتبه‌های پایین‌تری دارند و برای مثال چیزهایی که قبلا صرفا یک نوع ویژگی متمایزکننده محسوب می‌شد الآن دیگر از ضرورت‌هاست. محتوای متنی و کلیدواژه‌ها باید طوری باشد که به سریع‌ترین شکل و حتی با امکانات سرچ صوتی بتواند سایت را بالا بیاورد. استفاده از گوگل‌مَپ برای وقتی که می‌خواهید آدرس مکانی را به مشتری بدهید خیلی کاربُردی است. لینک‌های اساسی بزنید و بیشتر از افزایش بازدید به کیفیت بازدیدها و مشتری کردن مخاطبین توجه داشته باشید. تبلیغاتتان و محتوایی که ارائه می‌دهید باید هدفدار باشد. اگر محتوایی تخصصی ارائه بدهید که هیچ ربطی با محصول و امکاناتی که دارید ندارد نمی‌توانید مشتری جذب کنید. بنابراین باید در مورد چیزهایی بگویید که صد در صد می‌توانید در اختیار مشتری قرار دهید.
هنوز هم از امکان پولی گوگل برای بالا بُردن سایت خود می‌توانید استفاده کنید. سعی کنید از این روش درست بهره ببرید و با شناسایی درست مخاطبان کلید واژه بسازید. خوبیِ این امکان این است که تنها وقتی بر روی کلید واژه و لینک شما کلیک می‌شود شما باید پول بپردازید و لازم نیست که پیش‌پرداختی داشته باشید.

2- بازاریابی اینترنتی با شبکه‌های اجتماعی (  Social Media Marketing )

این روزها مردم وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، در آن‌جا با هم تعاملات ارتباطی گوناگون دارند و افکار و عقاید و سلایق و احساساتشان را با هم به اشتراک می‌گذرانند. شبکه‌های اجتماعی همچنین برای کسانی که می‌خواهند کسب و کارشان را رونق بدهند جای خوبی است. البته باید با برنامه‌ریزی و هدفمند عمل کنید. در ابتدا باید مخاطبان خودتان را به خوبی شناسایی کنید. پرسونای مخاطب خود را پیدا کنید. این که چه کسانی بیشتر نسبت به محصول مورد نظرتان احساس نیاز می‌کنند و علاقه نشان می‌دهند مهم است. در واقع کیفیت مخاطبان بیشتر از کمیّت آنها اهمیت دارد. باید بر روی هدفتان تمرکز کنید و نظرات را به خوبی گوش کنید. شبکه‌های اجتماعی جای خوبی برای تعامل است. پس شما این امکان را دارید که با مخاطبانتان به بحث و گفت و گو بپردازید. کیفیت محصول شما بسیار مهم است. کیفیت باعث می‌شود که مشتری‌هایتان به طور رایگان برای شما تبلیغ کنند و آوازۀ برندِ شما را به گوش بقیه برسانند. در شبکه‌های اجتماعی شما از امکان گذاشتن فیلم‌های آموزشی و تبلیغاتی و عکس‌های مخاطب‌پسند برخوردارید که بسیار در دنیای امروز مهم است. در شبکۀ اجتماعی‌ای مثل فیس‌بوک هم به دو شکل رایگان و پولی می‌توان در صدر قرار گرفت. شما می‌توانید برای هر بار آمدن به سَر لیست پول پرداخت کنید. فعالیت‌های منظم و آپدیت صفحه‌یتان شما را همواره در معرض دیده‌شدن قرار می‌دهد. حداقل در هفته دو بار باید مطلب بگذارید یا خود را به روز کنید. همین‌طور که دلتان می‌خواهد دیگران وب‌سایت شما را معرفی کنند شما هم باید بخشی از زمانتان را به معرفی وب‌سایت‌هایی که با کار شما مرتبط‌اند بپردازید و لینک‌های مرتبط با هم ایجاد کنید.

3- بازاریابی ویدئویی (  Video Marketing  )

در دنیای امروز دیدن یک ویدئو با جذابیت‌های بصری و ترکیبی از تصویر و صدا و رنگ و روایت خیلی تأثیرگذارتر از خواندن یک متن است. بسیاری از افرادی که در محیط مجازی می‌گردند چندان با دقت و با حوصله نیستند و بیشتر می‌خواهند سرگرم بشوند و استراحت کنند. بنابراین اینگونه افراد ترجیح می‌دهند یک ویدئوی چند دقیقه‌ای ببینند تا اینکه تبلیغات متنی بخوانند. بنابراین خیلی اهمیت دارد که شما برای تبلیغات کارتان ویدئو بسازید. سعی کنید اصل صداقت را در ساختن این ویدئوها رعایت کنید و واقعا هر آنچه را که محصول و خدمتتان می‌تواند به مشتری بدهد را بگویید. بهره ‌بردن از روانشناسی رنگ‌ها، لحن  شوخی و طنز، برانگیختن احساساتی مثل دلسوزی، خشم یا عشق و … در ساختن ویدئوها اهمیت دارد. امروزه سرویس‌های مخصوص اشتراک‌گذاری ویدئو مثل آپارات یا تماشا در کشور وجود دارد که فضای مناسبی برای تبلیغات شماست. پس حتما باید در این سایت‌ها حساب کاربری داشته باشید و مدام ویدئو بسازید و لود کنید. در انتخاب تیتر ویدئوهایتان دقت کنید که مخاطبان هدف را در نظر داشته باشد. امروزه آنچنان این ویدئوها اهمیت پیدا کرده‌اند که در سرچ کلیدواژه‌ها اول از همه ویدئوها بالا می‌آیند و نشان از این دارد که بازاریابی ویدئویی از هر چیزی مهم‌تر است.

4- بازاریابی ویروسی (  Viral Marketing )

بازاریابی ویروسی که شبیه همان روش قدیمی دهان به دهان کردن است و با اصطلاح فارسی یک کلاغ چهل کلاغ کردن نزدیکی دارد، روشی است که شما کاری می‌کنید که محتوایتان همین‌طور خود به خود و به شکل ویروسی منتشر شود. شما باید در مخاطبتان انگیزه ایجاد کنید که سایتتان را منتشر کند. انگیزه‌هایی مثل جایزه، جذابیت، احساس تشخص و … باعث می‌شود که مخاطبانتان همین‌طور پیج یا وب‌ سایت شما را به جاهای مختلف لینک بزنند. مخاطب باید حس کند که دارد با پخش کردن محتوای شما کارِ جالب یا خیرخواهانه‌ای انجام می‌دهد و می‌تواند از این راه محبوبیت خود را افزایش دهد.

5- بازاریابی اینترنتی با محتوای مناسب (  content Marketing )

هنوز هم که هنوز تولید محتوا از اهمیت ویژه‌ای در بازاریابی اینترنتی برخوردار است. شما باید مدام محتوای قبلی خود را به ‌روز کنید و به نیازهای جدید مخاطبانتان توجه کنید. محتوایتان باید جوری باشد که هم مشتری‌های قدیمی ‌تان را نگه ‌دارد و هم مشتری جدید جذب کند. محتوا باید با اهداف سازمان و برند شما سازگار باشد. تنوع داشتن محتوا و استفاده از ویدئو، دستورالعمل، تصاویر و پرسش و پاسخ و … خیلی مهم است. بهتر است محتوای شما یک کار و مهارت را به مخاطبانتان آموزش بدهد و نوع دید جدیدی به مخاطبتان بدهد که باعث شود در جهت خواست شما تصمیم‌گیری کند. همچنین جنبۀ سرگرمی و شوخی دادن به محتوا می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد و باعث پیگیری او شود. در واقع محتوا مهم ترین بخش یک بازاریابی اینترنتی است که از رپورتاژ آگهی و میکروکپی ها تا تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را در کسب و کار شما در بر می گیرد.

6- بازاریابی با پست الکترونیکی ( Email Marketing )

خوبی بازاریابی از طریق ایمیل این است که یک نوع ارتباط مستقیم و دوطرفه با مخاطبانِ هدف برقرار می‌کند و شما می‌توانید مستقیما آن‌ها را به لیست محصولات خود لینک بزنید. دقت داشته باشید که نمی‌توانید همین‌طور بدون رضایت به افراد ایمیل بزنید. شما می‌توانید از راه‌های مختلف مثل ثبت‌نام افراد در وب‌سایتتان یا برای خرید محصولتان از آن‌ها پست الکترونیکی بگیرید. دقت داشته باشید که حتما برای احترام به مشتری لینک لغو عضویت را قرار دهید. اینگونه مخاطب به شما اعتماد می‌کند و احساس کلافگی از ایمیل‌های شما نمی‌کند. جذابیت‌های تبلیغاتی را هم در ایمیلتان لحاظ کنید. مخاطبانتان حتما انتخاب شده باشند و از افرادِ احتمالی‌ای باشند که می‌توانند به مشتری شما تبدیل شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید