اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار

0
470
اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار

 شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار

یکی از اصول مهم در دنیایی بازاریابی که کسب‌وکارها باید به آن توجه داشته باشند شناخت درست مشتری است. این به بدان معناست که باید حداقل اطلاعات اولیه‌ی مانند منافع، خواسته‌ها و سود رسانی مشتری ایده آل خود را بدانید.

در راستای شناخت مشتری در نظر گرفتن جامعه هدف و شخصیت خریدار بسیار مهم است. در این مقاله در مورد این دو مفهوم صحبت خواهیم کرد.

“جامعه هدف” چیست؟

اصطلاح “جامعه هدف” به بخشی از بازار گفته می‌شود که فروشندگان قصد فروش محصول یا ارائه خدمات به آنها را دارند. در واقع این عبارت به تمامی افرادی اشاره دارد که شما از طریق یک کمپین تبلیغاتی با آنها ارتباط برقرار می‌کنید.

جامعه هدف یک زیر مجموعه از بازار کلی است و از تقسیم بندی بازار حاصل می شود. چند راه وجود دارد که می توانید این بخش را، از کل بازار انتخاب کنید:

  • با توجه به جامعه شناسی (سن، جنس، تحصیلات)
  • پس از اقدامات (خریدار اول، مشتری بازگشتی)
  • با توجه به ویژگی های شخصیتی افراد (پذیرا، جست‌و‌جو‌گر)
  • پس از تخصیص رسانه (برخی از شبکه‌های اجتماعی، دستگاه‌ها، محتوا)

پس از محدود کردن مشتریان بالقوه به یک جامعه هدف، هنوز ممکن است این گروه شامل افرادی باشد که تا حدودی ناهمگونی دارند. چگونه می‌توانید مشتری ایده‌آل خود را حتی دقیق‌تر مشخص کنید؟ این جایی است که مفهوم پرسونا (Persona) به وجود می‌آید.

اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار

پرسونا چیست؟

یک پرسونا – بر خلاف یک جامعه هدف – یک چهره مشخص دارد. این مفهوم باعث می شود که شما بتوانید نیازها، چالش ها و اقدامات مشتری ایده آل خود را بهتر درک کنید. به این ترتیب، شما می توانید مطالب خود را مناسب‌تر توزیع کنید.
مثال زیر مفهمو پرسونا را دقیق‌تر نشان می‌دهد:

اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار
همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، پرسونا به کمک مجموعه‌ای از سوالات تعریف می‌شود. در ادامه یک فرم کاملا حقیقی را مشاهده می‌کنید که می‌توانید بر همین اساس پرسونای مخاطب خود را ترسیم کنید.

اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار

پاسخ به این سوال ساده‌تر است: مشتری ایده آل من کیست؟

هرگونه تغییر یا تصمیم‌گیری جدید در کسب‌وکار می‌تواند به کمک شناخت پرسونای مخاطب صورت بگیرد تا نتایج و بازخورد مناسب‌تری را برای شما به همراه داشته باشد. طراحی جدید سایت، شرکت در رویدادها، تولید محتوا و غیره همه این تغییرات با تشخیص مشتری ایده‌آل مطمین‌تر پیش خواهد رفت. برای مثال سوالات زیر ممکن است در رابطه با آنچه که گفتیم شکل بگیرد:

  • آیا طراحی سایت و طرح و رنگ طبق سلیقه مخاطبان هدف است؟
  • آیا پرسونای مورد نظر شما در رویداد کنگره مدیریت کارکنان شرکت می کند؟
  • آیا مخاطب هدف به محتوای آموزشی و خبری خاصی ممکن است علاقه داشته باشد؟

مقاله مرتبط : چگونه شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارها را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟‌

چرا پرسوناها مهم هستند؟

پرسونا  اجازه می دهد تا بازاریابی محتوا را بهینه سازی کنید. خریداران ایده‌آل شما تنها با توجه به محتوای مورد علاقه خود، به شما توجه خواهند کرد.
در توضیح عبارت بالا به چارت زیر توجه کنید:

اهمیت شناخت پرسونای مخاطب هدف در استراتژی کسب‌وکار
این چارت یک مدل است که نشان می دهد که چگونه کسی تصمیم گیری خرید خود را می سازد.
چارت بالا از محصولی به محصول دیگر متفاوت است و برای هر پرسونا نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین شما نیاز به یک پرسونا برای معرفی روند خرید خود دارید. به همین دلیل پرسونا برای بازاریابی محتوا و بازاریابی ورودی بسیار مهم خواهد بود.

مقاله مرتبط : روش های برای تفکر خارج از چارچوب در زمان بازاریابی کسب و کار کوچک شما

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید